BEBEKLERDE PAMUKÇUK, PİŞİK, KONAK

Pamukçuk (ya da oral kandidiyaz) Candida albicans türü mantarın ağız içersinde, mukozada yaptığı bir mantar enfeksiyondur. Pamukçuğun belirtileri: bebeğin ağız içinde herhangi bir yerde,  yanakların iç tarafında, dilde, damakta, diş etlerinde beyaz renkte, silmekle kolay çıkmayan ve hafif kabarık şeklinde olansüt kesiği ya da peynir görünümünde,beyazımsı lekelerdir. Pamukçuk hastalığının tanısı muayene ile lezyonların görülmesi ile kolaylıkla konulur. Pamukçuk hastalığının tedavisi ağız bakımı, sıvı bikarbonat ile ağız silinmesi ve ilaç ( nistatin) tedavisidir.

Pişiğin nedeni ise derinin tahriş olmasıdır. Bebeğin altına iyi bakamama, alt bezinin yeterince sık değiştirilmemesi,ishal,bebeğin beslenmesinin değişmesi gibi nedenler, idrardaki amonyak, fekal (gaita) enzimler gibi etkenler,  nemli deri, sürtünme, maserasyon (yumuşayarak soyulmaya), alkali pH, safra tuzları, kandidial (mantar) ve bakteriyel kolonizasyon (kümeleşme) bebeklerde ara bezi bölgesinde sıklıkla pişik ve dermatite (deri iltahabına) neden olabilmektedir.Pişik gelişir ise bezin sık değiştirilmesi, temizlemek için ılık su ve pamuk kullanılması, yapılabilirse alt bölgesi bebeğin her açılışta yıkanması, derinin kuru tutulması ve  fizyolojik bariyer oluşturmak için ince bir tabaka şeklinde çinko-oksit içeren kremlerin ve emici (absorbsiyon) kapasitesi yüksek bezlerin kullanılması uygun olur.

Konak, bebeklerin saçlı derisinde görülen, tıbbi adı infantil seboreik dermatit olan, genellikle doğumdan sonraki iki hafta ile üç ay arasında ortaya çıkan, deri döküntüsüne verilen isimdir. Bebeklerdeki başta saçlı deride konakların oluşumunun nedeni, derinin yağ bezlerinin aşırı çalışması sonucu, fazla aşırı sebum (yağ) salgılaması, bu yağların yama tarzında birikmesidir.  Konak oluşumu kötü bakım, kötü temizlik, kötü cilt hijyeni, allerji ve dış travmalar gibi nedenlere bağlı değildir. İyi bakım ve düzenli banyo ile konak oluşumu engellenebilir.Annelerin bebe­ğin başına dokunmaktan korkmamaları ve bebeğin başını iyice yıkamaları gerekir. Her 2 veya 3 günde bir bebeğin başını bebeklere uygun konak önleyici şampuan ile yıkamak yeterlidir.

DEVAMI

Site içeriğinde bulunan yazı ve makaleler bilgi sağlamak içindir.
Hekim hastasını tıbbi amaçla muayene etmesi, tanı ve teşhis koyması yerine geçmez